...

Annonce med reklamelinks | Spil ansvarligt | stopspillet.dk | rofus.nu | 18+

Menu

Bundesliga stillingen

Mens Bundesligaen, den tyske League, bogstaveligt betyder “Federal League”, ville en mere logisk oversættelse blot være “Tysk League”, mere specifikt en landsdækkende tysk liga, der omfatter hele “Bund” i stedet for dens regioner. Find ud af alle detaljer om hans fodboldkarriere på vores betting side.

I Tyskland opererer Bundesligaen under en langvarig regel, der kræver, at 50 procent af en klub plus en aktie ejes af holdvereins. Men traditionen bliver udfordret, efterhånden som flere penge strømmer ind i europæisk fodbold.

I Europa er Bundesligaen uden tvivl en af de største og mest konkurrencedygtige fodboldligaer. I de sidste par år har Bayern München domineret ligaen, altid i toppen af tabellen.

En af nøglefaktorerne bag Bayerns uovertrufne popularitet – bortset fra deres præstationer på banen – er 50+1-reglen, der understøtter tysk fodbold, som dikterer, at klubber skal være majoritetsejet og kontrolleret af deres medlemmer, snarere end en enkelt finansiel støttespiller.

Bundesliga stillingen

Tjek vores point tabel med den aktuelle stilling af tyske fodbold klubber.

Seasson:
Club
K
V
U
T
+
-
+/-
P
1
Bayern Munich
34
21
8
5
92
38
54
71
2
Borussia Dortmund
34
22
5
7
83
44
39
71
3
RB Leipzig
34
20
6
8
64
41
23
66
4
Union Berlin
34
18
8
8
51
38
13
62
5
SC Freiburg
34
17
8
9
51
44
7
59
6
Bayer Leverkusen
34
14
8
12
57
49
8
50
7
Eintracht Frankfurt
34
13
11
10
58
52
6
50
8
VfL Wolfsburg
34
13
10
11
57
48
9
49
9
FSV Mainz 05
34
12
10
12
54
55
-1
46
10
Borussia Monchengladbach
34
11
10
13
52
55
-3
43
11
FC Koln
34
10
12
12
49
54
-5
42
12
1899 Hoffenheim
34
10
6
18
48
57
-9
36
13
Werder Bremen
34
10
6
18
51
64
-13
36
14
VfL BOCHUM
34
10
5
19
40
72
-32
35
15
FC Augsburg
34
9
7
18
42
63
-21
34
16
VfB Stuttgart
34
7
12
15
45
57
-12
33
17
FC Schalke 04
34
7
10
17
35
71
-36
31
18
Hertha Berlin
34
7
8
19
42
69
-27
29

Bundesliga stillingen 2023-2024 sæsonen

KlubKVUT+P
1 Bayer Leverkusen262240661870
2 Bayern München261934783160
3 VfB Stuttgart261826603156
4 Borussia Dortmund261484533250
5 RB Leipzig261547603249
6 Eintracht Frankfurt2610106423540
7 Augsburg26989434235
8 Hoffenheim269611445033
9 Freiburg269611364833
10 Werder Bremen268612354130
11 FC Heidenheim267811354429
12 Borussia Mönchengladbach2661010465028
13 Union Berlin268414254228
14 Wolfsburg266713314425
15 Bochum2651011305425
16 Mainz 052631013224619
17 FC Köln263914204718
18 Darmstadt262717266513

Bundesliga Odds

Sidste opdatering: 16.04.2024, 03:24 AM

Not found.

Bundesliga klubber

Bundesliga klubber

De bedste klubber i den tyske liga er:

  • Bayer Leverkusen
  • Bayern
  • Union Berlin
  • Borussia Dortmund
  • RB Leipzig
  • Eintracht Frankfurt
  • VFB Stuttgart

DFL og Virtual Bundesliga (VBL)

Den 18. december 2000 etablerede de 36 klubber i Bundesligaen og Bundesliga 2 det, der dengang var kendt som ‘Ligaverband’, der – som forening – har stået for professionel fodbold i Tyskland lige siden og har opereret under navnet DFL Deutsche Fußball Liga e.V. siden 2016. Den operationelle forretning ledes af DFL Deutsche Fußball Liga GmbH med base i Frankfurt, som sammen med sine datterselskaber er ansvarlig for at organisere og markedsføre tysk professionel fodbold.

Til dato er VBL, grundlagt i 2012 i samarbejde mellem DFL og EA SPORTS, den eneste konkurrence i en professionel fodboldliga, der er direkte integreret i EA SPORTS FIFA-spillet. Siden 2020 har DFL også arbejdet sammen med ESL FACEIT Group for at videreudvikle og professionalisere VBL.

Bedste betting sider

1
99%
TOTAL SCORE
Danske spillere får adgang til
100% op til 200 EUR
Min indskud:
20 EUR
Væddemål:
x12
Licens:
Curacao
Curacao
Bonus code: Not Required
18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder
2
98%
TOTAL SCORE
Danske spillere får adgang til
100% op til 100 EUR
Min indskud:
20 EUR
Væddemål:
x20
Licens:
Curacao
Curacao
Bonus code: Not Required
18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder
3
98%
TOTAL SCORE
Danske spillere får adgang til
100% op til 500 EUR
Min indskud:
20 EUR
Væddemål:
x30
Licens:
Curacao
Curacao
Bonus code: Not Required
18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder
4
97%
TOTAL SCORE

Din indbetaling fordoblet op til 500 EUR

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

5
97%
TOTAL SCORE

100% op til 500 EUR

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

6
96%
TOTAL SCORE

100% op til 300 EUR

18+, kun nye DK spillere, Stopspillet.dk / V&B gælder

7
95%
TOTAL SCORE

200% op til 1000 FS

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

8
94%
TOTAL SCORE

100% op til 100 EUR

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

9
94%
TOTAL SCORE

100% op til 1000 EUR + 50 FS

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

10
93%
TOTAL SCORE

100% op til 100 EUR

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

11
93%
TOTAL SCORE

Op til 450% + 140 FS

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

12
92%
TOTAL SCORE

100% op til 200 EUR

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

13
91%
TOTAL SCORE

122% bonus

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

14
90%
TOTAL SCORE

100% op til 100 EUR

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

15
89%
TOTAL SCORE

100% op til 100 EUR

18+, kun nye DK spillere,   Stopspillet.dk / V&B gælder

Kvalifikation til UEFA turneringer

Med Tyskland i top fire af UEFA’s medlemsforenings klubkoefficienter, er Bundesligaens top fire alle sikret en plads i gruppespillet i UEFA Champions League som en del af en fornyelse af konkurrencen fra 2018.

Som følge heraf er der ikke længere et slutspil at navigere i i august, og ingen risiko for at falde i UEFA Europa League efter en top-4-placering.

Desuden er der mulighed for, at fem Bundesligaens klubber kvalificerer sig til det følgende års konkurrence. Hvis en Bundesligaens klub vinder Champions League eller den Europæiske League – og slutter uden for top fire på hjemmemarkedet – vil de også automatisk gå ind i den efterfølgende sæson.

UEFA Champions League

Otte af Bundesligaens 18 klubber skal spille europæisk fodbold i næste sæson, efter Eintracht Frankfurt vandt Europa League 2021/22.

Tyskland har haft fire automatiske gruppepladspladser i Champions League siden 2018/19, hvilket betyder, at de hold, der slutter i top fire, får retten til at konkurrere og hermed får chance for at spille i League slutspil.

Bayern München kvalificerer sig som Bundesligaen mestre, med Borussia Dortmund på andenpladsen, Bayer Leverkusen på tredjepladsen og RB Leipzig på fjerdepladsen.

Selvom Frankfurts triumf er nummer 11 i den endelige ligastilling, betyder det, at Bundesligaen for første gang har fem hold i Ligaens grupper.

UEFA Europa League/ UEFA Europæiske Conference League

Normalt kvalificerer holdet på femtepladsen og det hold, der vinder DFB Cuppen, sig direkte til UEFA Europæisk Leagues gruppespil, hvor den sjette går ind i slutspillet i Conference League.

Men da Leipzig og Freiburg var denne sæsons DFB Cup-finalister og allerede sikrede top-seks-placeringer, modtager holdet, der endte på sjettepladsen, den anden Europa League-gruppeplads. Syvende får et skud i Europa Conference League-slutspillet.

I praksis betyder det, at Union Berlin og Freiburg – henholdsvis femte og sjette – skal spille Europa League-fodbold i 2022/23. Köln på syvendepladsen går i slutspillet.

Ligaens Fodbold Legender: Mød spillerne

Atten Bundesliga-legender i sig selv, som nu stolt løfter flaget for tysk fodbold over hele kloden som en del af Bundesligaens Legends Network.

Jörg Albertz, Anthony Baffoe, Bum-Kun Cha, Steven Cherundolo, Makoto Hasebe, Jürgen Klinsmann, Philipp Lahm, Lothar Matthäus, Jay-Jay Okocha, Yasuhiko Okudera, Pavel Pardo, Claudio Pizarro, Lukas Podolski, Wynton Rufer, Paulo Sergio, Jiayi Shao, Chen Yang og Ze Roberto – alle navne, der satte et uudsletteligt præg på Bundesligaen.

Fra Bundesliga Erfaringer og Meisterschale Trophy Ture til at tilbyde ekspertanalyser til internationale tv-selskaber og medier, det nyligt udvidede Bundesligaens Legends Network giver regelmæssige grundlæggende kontaktpunkter for meget engagerede supportere, der – uanset hvor de er i verden – replikerer passionen og engagementet, der kommer fra klubberne ‘ unikke fanbaser i hele Tyskland.

Udenlandske spillere

I første omgang var kun to ikke-tyske spillere tilladt i hver trup i Bundesligaen. Dette blev øget til tre i 1992. I sæsonen 2006/07 blev grænserne for udenlandske spillere ophævet efter en aftale mellem ligaforeningen og DFB.

Dengang, som nu, skal hver klub i Bundesligaen og Bundesliga 2 dog have minimum tolv licenserede tyske spillere på kontrakt. UEFAs lokale spillerforordning blev også indført for at fremme udviklingen af unge spillere. Siden 2008/09 sæson skal minimum otte spillere i hver klub være blevet trænet lokalt, og fire af en klub eller forening i Tyskland.

Nu virker der den lokale spiller reglen. I Bundesligaens hold skal der være mindst 12 tyske spillere.

Læs vores andre populære kategorier af bookmakere og casinoer

Sat væddemål på Bundesliga kommende kampe

Ved at blande det fysiske i Premier League med det taktiske nus fra Serie A er tysk fodbold et førsteklasses marked at satse på. Det byder også på kraftcentre som Bayern Munich og Borussia Dortmund, samt har det højeste gennemsnitlige tilskuertal af enhver fodboldliga i verden. Hvor er det bedre at nyde et væddemål?

Hvornår er Bundesliga-sæsonen?

Den tyske ligasæson løber fra midten af august til midten af maj. Du kan finde den live Bundesliga point tabellen her på vores side og derefter besøge en af danske bookmakere anbefalet på vores hjemmeside, tjekke deres odds og satse dine væddemål.

Du kan placere væddemål på alle sportsgrene:

FAQ

Hvad sker der, hvis du bliver nummer 16 i Bundesligaen?

Med 18 klubber, der konkurrerer i både Bundesligaen og Bundesliga 2, er 16. pladsen kendt som nedryknings-play-off-pladsen, en livline for klubber, der forsøger at forblive i deres division og undgå at lide automatisk nedrykning som de to sider, der slutter under dem.

Hvordan fungerer nedrykningsslutspillet i Bundesligaen?

De to nederste hold i Bundesligaen rykker ned hver sæson, mens de to bedste hold fra Bundesliga 2 automatisk rykker op til topholdet. Den tredje nedryknings-/oprykningsplads afgøres dog af et to-benet play-off mellem det hold, der slutter på en 16. plads i Bundesligaen og på tredjepladsen i Bundesliga 2.

Er Bayern nogensinde blevet rykket ned?

Klubben er kun rykket ned én gang, i 1955, men blev rykket tilbage til første divisionsfodbold den følgende sæson.
Hold dig opdateret med nye betting sider og tilbud!
Free bets. Eksklusive bonusser. Sendes ugentligt.
5 / 5
Samlet score
100% op til 200 EUR